TUS

Theatrical techniques used in the activation of seniors

Projekt „ Techniki teatralne stosowane w aktywizacji seniorów”  – TUS,

rozpoczął się 01.05.2022 r.

Jest to projekt partnerski  realizowany w partnerstwie dwóch organizacji :

       

    Fundacja „Aktywni XXI”- lider projektu. 

Fundacja Aktywni XXI od początku swojego istnienia prowadzi regularne zajęcia edukacyjne dla seniorów. Są to wykłady, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz liczne projekty. Projekt TUS jest jednym z takich międzynarodowych projektów

 SIGMA-ART CULTURAL-ARTISTIC  FOUNDATION –partner

Fundacja SIGMA ART to rumuńska organizacja założona w 1995 roku. Prowadzi działalność  kulturalno-oświatową (teatr i drama w edukacji , warsztaty) i artystyczną (występy seniorów i młodzieży), 

Głównym celem projektu jest integracja społeczna osób w wieku 60+ poprzez prowadzenie działań edukacyjnych wykorzystujących techniki teatralne.  
Aktywny udział w warsztatach teatralnych pozwoli uczestnikom na pracę z lękami w przyjaznej atmosferze. Techniki teatralne pomagają otworzyć się na otaczającą rzeczywistość, dają też szansę na odkrywanie swoich możliwości.

DZIAŁANIA LOKALNE

Zajęcia teatralne rozwijają kompetencje społeczne seniorów (empatię, komunikację, asertywność) ale również uczą ich kreatywności , swobody wypowiadania się, odwagi ale przede wszystkim są wspaniałą  zabawą w teatr.

Wspólna wizyta w teatrze? Będzie o czym dyskutować, a może nawet pokrytykować  (ostatecznie co nieco już umiemy)

„Ptasie Radio” i „Na straganie” to nie tylko klasyka dla maluchów ale też świetna zabawa dla seniorów

No i wreszcie zajęcia na prawdziwej scenie, nie każdy ma taką możliwość.

MIĘDZYNARODOWE  WARSZTATY TEATRALNE

W dniach 12-15 kwietnia 2023 r. odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Teatralne w Bukareszcie. Uczestniczyło w nich 6 seniorek z Fundacji „Aktywni XXI” oraz uczestnicy działań SIGMA-ART- rumuńskiego partnera.  Program warsztatów obejmował: zajęcia integracyjne z elementami technik teatralnych, ćwiczenia z asertywności, z empatii w oparciu o treści dramatu,  gry i techniki rozwijające kompetencje społeczne.

W wolnym czasie było zwiedzanie Bukaresztu.

Oraz wizyty w teatrze i Operze Narodowej.

I czekamy na kolejne spotkanie , tym razem w Jeleniej Górze we wrześniu.