Seniorzy w akcji

SENIORZY W AKCJI

2021-1-PL01-KA122-ADU-000018221

Pierwszego grudnia 2021 r. Fundacja
„Aktywni XXI” rozpoczęła nowy projekt w programie Erasmus+

„Seniorzy w akcji”. Jest to
projekt z Akcji 1 – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności
dorosłych osób uczących się i kadry edukacji dorosłych.

Celami projektu są :

– Włączenie słuchaczy
Jeleniogórskiej Akademii III Wieku do aktywnego uczenia się przez
całe życie.

– Wzmocnienie kluczowych kompetencji
słuchaczy Jeleniogórskiej Akademii III Wieku (kompetencje cyfrowe,
społeczne i w zakresie uczenia się ).

W ramach działań projektowych
zostaną zorganizowane dwie Grupowe Mobilności Dorosłych Uczących
się w ramach których seniorzy współpracujący z Fundacją
„Aktywni XXI” odbędą tygodniowe zajęcia na uczelniach
trzeciego wieku w Milazzo (Sycylia) i Cuence (Hiszpania).

 

Udział w mobilnościach zaktywizuje
seniorów w ich działaniach i zachęci do większej aktywności.
Uzyskane rezultaty i wyniki zmotywują do dalszej pracy. Będą też
inspiracją dla innych dorosłych uczących się w Akademii III
Wieku. Przygotowywania do wyjazdu: szukanie informacji, przygotowanie
prezentacji, zaplanowanie wspólnych działań edukacyjnych z
partnerami z Włoch i Hiszpanii oraz udział w mobilnościach wzmocni
ich kluczowe kompetencje takie jak umiejętności cyfrowe, językowe,
uczenia się oraz społeczne (empatia, komunikacja, tolerancja).

  1. Ogłoszenie o naborze do projektu czytaj dalej ->

  2. Formularz zgłoszeniowy  pobierz formularz ->

GRUPOWA MOBILNOŚĆ DOROSŁYCH UCZĄCYCH SIĘ W MILAZZO, Włochy

 

16-20.05.2022 odbyła się pierwsza grupowa mobilność 10 słuchaczek Jeleniogórskiej Akademii III Wieku na Uniwersytecie III Wieku w Milazzo na Sycylii.

Pięciodniowy pobyt w Milazzo był bogaty w wrażenia i atrakcje, ciekawe spotkania, nowe znajomości i nowe umiejętności.

Przede wszystkim były to kontakty z słuchaczami Uniwersytetu III Wieku LUTE. Podczas spotkań nasi seniorzy opowiadali o swoich aktywnościach edukacyjnych, o tym czego się uczą i o projektach w których uczestniczyli. Opowiadali też o polskich tradycjach, przygotowali poczęstunek z produktów przywiezionych przez siebie opowiadali o polskiej kuchni i typowych potrawach. Poczęstunek przebiegał w bardzo miłej atmosferze łącznie ze wspólnym śpiewaniem popularnych włoskich piosenek.

Podczas jednego ze spotkań nasze seniorki zrealizowały przygotowane przez siebie warsztaty taneczne. Nauczyły seniorów tańca do piosenki “Kukułeczka”. W reawanżu seniorzy z Milazzo zaimprowizowali “swoje” warsztaty i nauczyli nasze seniorki taranteli.

Było też wspólne zwiedzanie Milazzo, wizyta na tradycyjnym targu sycylijskim oraz wspólna wycieczka do Agrigento. Spotkania te pozwoliły na lepsze poznanie się uczestników oraz ćwiczenie języka angielskiego.

LUTE przygotowało dla naszych seniorek warsztaty ceramiczne, podczas których zaprezentowana została technika wyrobu przedmiotów ceramicznych, wystawa wyrobów przygotowanych przez seniorów z LUTE oraz możliwość wykonania przez nasze seniorki wazonów, które mogły zabrać sobie na pamiątkę.

Każdego dnia były również prowadzone przez wolontariuszkę z LUTE warsztaty języka włoskiego- podstawowe zwroty grzecznościowe, nazwy potraw, rodzaje kaw i makaronów, składanie zamówień.

Ze  wspomnień uczestniczek:

Niesamowity dzień pełen atrakcji. Pierwszy dzień pobytu w Milazzo. Z rana powitał nas szef tutejszej organizacji sympatyczny Claudio. Rozpoczęliśmy wędrówkę po mieście. Dołączyła do nas Elwira – przewodniczka, która opowiadała o historii ciekawszych mijanych zabytków, w tym zamku – twierdzy. Zapowiedziała również, że będzie nas uczyć języka włoskiego.  

                                                                                                                                                                       Halinka

Zapoznałyśmy się z uczestnikami miejscowej  organizacji senioralnej. Następnie uczestniczyliśmy w specjalnie dla nas przygotowanych warsztatach  ceramicznych. Doświadczony instruktor Domenico zapoznał nas z technologią wyrobu przedmiotów ceramicznych  i techniką zdobnictwa. Były to zajęcia bardzo kreatywne, inspirujące własną wyobraźnię. Według indywidualnych pomysłów, każdy z naszej grupy ozdobił malunkami 2 przedmioty, tj. kubek oraz ceramiczną dekorację ścienną, które po wypaleniu w piecu elektrycznym otrzymamy na pamiątkę spotkania.

                                                                                                                                                                                                   Ela

A na miejscu antyczne ruiny. Przygniatały swoją wielkością. Nieznośny upał przeganiał nas w zacienione miejsca. Podziwialiśmy z góry panoramę okolicy i wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących tego miejsca. Danusia przekazywała nam informację w języku polskim a Elvira po angielsku. Towarzyszył nam zapach rozmarynowych żywopłotów nagrzanych Słońcem. W kawiarni w Agrigento zamawiałyśmy kawę i desery po włosku a Elvira pilnowała aby nasze wypowiedzi były poprawne.

                                                                                                                                                                                    Bożena i Ula

 

 

GRUPOWA MOBILNOŚĆ DOROSŁYCH UCZĄCYCH SIĘ W VISEU, Portugalia

 

Grupowa mobilność dorosłych słuchaczy –10 słuchaczy Jeleniogórskiej Akademii III Wiek, uczestników projektu partnerskiego Adult Inclusive Design wzięło udział w mobilności grupowej w ASSOCIACAO PORTUGUESA DE PAIS E AMIGOS DO CIDADAO DEFICIENTE MENTAL DE VISEU. Głównym celem projektu AID było przygotowanie seniorów do bycia wolontariuszem. Tygodniowy pobyt w organizacji pracującej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie pozwolił uczestnikom mobilności zweryfikować zdobytą wiedzę i sprawdzić swoje predyspozycje w bezpośredniej pracy wolontariackiej. Wizyta odbyła się w dniach 18-22 października 2022r. Uczestnikom mobilności podczas przygotowań oraz wizyty w Viseu towarzyszyły dwie trenerki/ edukatorki z Fundacji Aktywni XXI.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili ośrodek, bogato wyposażone sale gimnastyczne, terapeutyczne do zajęć manualnych, sportowych i muzycznych. Odbyło się spotkanie z pracownikami ośrodka podczas którego, uczestnicy mobilności zapoznali się z zasadami wspierania pracy terapeutów przez wolontariuszy. Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni na koncert w wykonaniu podopiecznych i zrobił to na nas bardzo duże wrażenie. Kolejne dni pobytu w Viseu, uczestniczy podzieleni na 2-3 osobowe grupy uczestniczyli w zajęciach z podopiecznymi ośrodka. Były to zajęcia z muzykoterapii, gry i zabawy sportowe, warsztaty stolarskie, malarskie oraz  na farmie. Seniorzy bardzo szybko nawiązali kontakt emocjonalny z osobami przebywającymi w ośrodku. Każdego dnia byli oczekiwani i witani przez podopiecznych.

 

Relacje uczestników

Po zwiedzaniu miasta przyjechaliśmy do organizacji, gdzie poczęstowano nas regionalnymi potrawami i winem, które pochodziło z własnej winnicy. Następnie przedstawicielki oprowadziły nas po ośrodku. Pokazały nam sale, w których prowadzone są różne zajęcia z podopiecznymi. Byliśmy w bogato wyposażonej sali gimnastycznej, gier sportowych, zajęć manualnych, muzycznych. Najbardziej podobała się nam sala terapii relaksacyjnej z łóżkiem wodnym, animacjami świetlnymi, muzyką relaksacyjną, gdzie również my mogliśmy się wyciszyć i odpocząć. Następnie zaproszono nas do sali widowiskowej, gdzie podopieczni wykonali piękny koncert, a na koniec wysłuchaliśmy  pieśni fado.

Nasze wrażenia z obserwacji życia ośrodka były bardzo pozytywne. Przebywające w nim osoby niepełnosprawne otoczone były opieką i miłością i nie było to udawane. Widać było, jak wzajemnie się do siebie odnoszą opiekunowie i podopieczni. Ich wzajemne, bardzo przez nas pozytywnie odbierane relacje, powodowały, że my również staraliśmy się włączyć w ich zajęcia i być z nimi. A tak bardzo baliśmy się wcześniej tego kontaktu.

                                                                                                                                                                                          Bożena

Po pierwszym intensywnym dniu  naszego pobytu w Ośrodku  drugi dzień zapowiadał się równie interesująco. Zaplanowano zajęcia grupowe z naszym udziałem w dużej Sali gimnastycznej . Siedzieliśmy w kręgu , w którym  to  grupa uczestników zajęć  z Portugalii przywitała nas zamieszczonymi  na kartkach  słówkami portugalskimi  oraz  tłumaczenia na język Polski .  Naszym zadaniem było powtarzanie  słów   w języku portugalskim. Następnie polscy uczestnicy  przedstawiali  słówka  po polsku  , które powtarzali  uczestnicy z Portugalii. Były to zwroty grzecznościowe i słowa niezbędne w podstawowej komunikacji.

                                                                                                                                                                                Ela

Po tradycyjnym śniadaniu udaliśmy się busem na  5-hektarową farmę prowadzoną przez Organizację.

Zwiedziliśmy uprawy: orzecha włoskiego, owoców khaki, truskawek, winogron, przypraw ziołowych /rozmaryn, oset do serka Fromage/ oraz sosny.  Po farmie oprowadzał nas ogrodnik Pan Antonio w towarzystwie podopiecznych organizacji goszczącej. 

Podczas zwiedzania farmy mieliśmy okazję spróbować dojrzałe owoce khaki, prosto z drzewa oraz orzechy włoskie w trakcie suszenia.

                                                                                                                                                                                   Krysia