Życie może być pełne kolorów

„Enduring life! Enlivening aged colours”

Dwie organizacje z dwóch odległych krajów – Polski i Włoch, postanowiły, że życie seniorów może być pełne kolorów. Fundacje Auser z Messyny na Sycylii i Aktywni XXI z Jeleniej Góry wspólnie opracowały pomysł współpracy w ramach Projektu Wolontariatu Seniorów – Lifelong Learning Programme Grundtvig.

Słuchacze Jeleniogórskiej Akademii III Wieku będą poznawali język, sztukę, obyczaje Włochów, zaś Sycylijczycy z Uniwersytetu III Wieku poznają język polski oraz naszą kulturę. Najlepiej można to zrobić podczas wzajemnych spotkań, dlatego grupa seniorów z Jeleniej Góry wyruszy na Sycylię, a w Karkonoszach pojawią się z wizytą Włosi.

Nie tylko wzajemne kontakty są ważne w rozpoczętym już projekcie, osoby, które zdecydowały się na uczestnictwo w programie, są wolontariuszami, którzy wyjadą do dalekiego kraju po to, by bezinteresownie pomagać innym. Przy okazji będą mieli okazję sprawdzić, czy faktycznie opowieści o naszych krajach są prawdziwe. Zbyt wiele złych schematów powoduje, że odgradzamy się od ludzi z innych krajów, kultur czy narodowości. Dużo łatwiej polubić kogoś kogo znamy, z kim potrafimy się porozumiewać, z kim mamy wspólne tematy. Ale to wymaga pracy, zaangażowania sił i emocji. Nie jest łatwo uczyć się języka obcego, kiedy ma się już kilka dziesiątków lat życia za sobą, ale kto powiedział, że musi być łatwo, ważne że jest ciekawie! Aktywność umysłowa nie kończy się wraz ze zdaniem matury. Program LLP przeczy utartym schematom i zachęca seniorów do działań – pracy z sobą ale i dla innych w ramach działań wolontariackich.