Ogólnoeuropejska Kampania TYDZIEŃ Z INTERNETEM

Akcja, której w Polsce patronuje Prezydent RP

Bronisław Komorowski ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu.

W tym roku w Jeleniej Górze włączyły się w nią Prywatne Centrum Kształcenia Kadr wraz z Fundacją AKTYWNI XXI. Przez 4 dni w PCKK odbywały się spotkania, podczas których uczestnicy mogli przekonać się, jakie możliwości dają nowoczesne technologie, co można znaleźć w Internecie i dlaczego warto z niego korzystać.
Podczas zajęć prowadzonych przez Latarnika programu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz wolontariuszy Fundacji AKTYWNI XXI, uczestnicy dowiedzieli się m. in. jak łatwo i bezpłatnie można kontaktować się ze znajomymi poprzez komunikatory internetowe. Przy wykorzystaniu stron internetowych wyruszyli także w wirtualną podróż w 80 minut dookoła świata. Dzięki mapom internetowym i panoramicznym zdjęciom mogli przeprawić się przez dżunglę, odwiedzić Wielką Rafę Koralową, zobaczyć najlepiej zachowane miasto Inków. Poznali przydatne strony z poradami na temat zdrowia. Dowiedzieli się, jak wyszukiwać adresy placówek medycznych, jak przez Internet zarejestrować się na wizytę i jak kontaktować się z ekspertami.

W „Tygodniu z Internetem” znalazło się też coś dla melomanów. Uczestnicy odkryli zasoby serwisu YouTube, gdzie wspólnie wyszukali, a następnie odsłuchali swoje ulubione utwory muzyczne. Poznali strony internetowe z tekstami piosenek oraz teledyskami.  Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy głównie seniorów – mówi Jolanta Ratyńska, dyrektor PCKK. Wielu z nich nie wierzyło, że korzystanie z Internetu jest proste i w zasięgu ich możliwości. Spotkania były okazją do dobrej zabawy, integracji i wspólnego surfowania w sieci. Osoby starsze, które do tej pory nie widziały potrzeby korzystania z sieci, odkryły jej interesujące, a zarazem proste zastosowania. Dla większości seniorów  było to pierwsze zetknięcie się z komputerem i Internetem.