Program kursu
Dzień pierwszy
– Przedstawienie uczestników, zarys programu,
-prezentacje uczestników, zajęcia integracyjne
Dzień drugi
– Wymagania edukacji dorosłych w kontekście XXI wieku, potrzeby i strategie
– wieczór kulturalny
Dzień trzeci
– Doroty Heathcote’s Mantle of The Expert w kontekście edukacji dorosłych
Dzień czwarty
– budowanie zespołu
– działania networkingowe
– wycieczka kulturalna
Dzień piąty
– Praktyka emancypacyjna Freire’a i Boala w edukacji dorosłych
– wizyta studyjna w szkole dla dorosłych
Dzień szósty
– Narzędzia online do współpracy w interaktywnych projektach edukacyjnych dla dorosłych,
– School Education Gateway i EPALE
– konsultacje indywidualne
Dzień siódmy
– Prezentacja wyników,
– dyskusja, ocena i sesja końcowa
Grecja w czerwcu – tylko pomarzyć! Jeśli do tego dodamy możliwość zdobycia wiedzy, trening językowy i poznanie fantastycznych ludzi – nic dodać nic ująć.
Ale zacznijmy od początku czyli skąd pomysł aby właśnie do Larissy wyjechać po naukę. Wybór padł na to miejsce w związku z tym, że tam został zorganizowany przez InterAct międzynarodowy kurs metodyczny dotyczący edukacji dorosłych, sposobów pracy ze słuchaczami, a przede wszystkim tworzenia właściwych relacji w grupie. Tego właśnie szukałyśmy podejmując się uczestnictwa w projekcie „Umiejętności społeczne – nowe wyzwanie”. Larissa wprawdzie znajduje się daleko od morza, ale to nie miało większego znaczenia, ponieważ i tak całe dnie wypełnione były nauką. Warsztaty, wizyty w miejscach edukacji dorosłych i spotkania przy mrożonej kawie frappe rekompensowały nam brak plaży i kąpieli. Wróciłyśmy nieopalone ale za to pełne pomysłów na następne miesiące i lata.
Ważnym elementem naszej edukacji było spotkanie ludzi z różnych krańców świata. Tak, nie tylko Europy, ale i z terytoriów zamorskich. Wspólnie z nami studiowali przedstawiciele Węgier, Łotwy, Rumunii i Reunion Island. Wieczorne spotkania przyniosły nam wspólny pomysł na projekt wspólnej aktywności dorosłych i młodzieży. Fundacja „Aktywni XXI” podjęła się koordynowania nim. Mamy nadzieję zakwalifikować się do programu Erasmus+. Byłoby świetnie, ponieważ pomysł spodobał się wszystkim i już w Grecji zakiełkował współpracą.
Danuta Sadownik
Barbara Janic